„Tworzyć z otoczenia i dla otoczenia.”
Architektura to przestrzeń życia – życia konkretnych ludzi w konkretnym środowisku. Młodzi adepci architektury uczą się na początku swej zawodowej drogi dokonywać wyborów pomiędzy korzyściami inwestorów i środowiska naturalnego. Na te decyzje wpływają także ich własne marzenia o dobrej pracy i uznaniu. Konieczność pogodzenia tych często sprzecznych celów wymaga poznania dobrego drogowskazu, kierującego ich uwagę na odpowiedzialne użycie przestrzeni, materiałów, energii.
Małgorzata Baczko i Piotr Zakrzewski – polscy architekci, rozwijający swą karierę w latach 1975-1996 we Francji, są wzorcem doskonałym. Ich rygorystyczny warsztat inżynierski połączony z romantyczną ekspresją plastyczną, a przede wszystkim nowatorskie rozwinięcie myśli ekologicznej w architekturze mają światowe znaczenie.
Fundusz im. M. Baczko i P. Zakrzewskiego powołany przez członków rodziny oraz przyjaciół pomaga młodym utalentowanym architektom i inżynierom budowlanym poznawać najnowsze rozwiązania z zakresu budownictwa społeczno-publicznego.
Od 2013 r. fundatorem Funduszu jest firma Archicom SA.
Działania
Fundusz przyznaje coroczną Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. Do konkursu zgłaszane są prace z zakresu:
W ocenie prac uwzględnia się szczególnie zastosowanie proekologicznych rozwiązań budowlanych, w tym wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Nagroda w wysokości 10.000 zł umożliwia dalszy rozwój zawodowy zwycięzcy.
Od 2009 r. dzięki współpracy z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych – konkurs zyskał dodatkową kategorię, w ramach której oceniane są projekty poświęcone rewitalizacji budynków mieszkalnych pochodzących z wczesnych lat powojennych i użyteczności publicznej.
Fundacja dla Polski w imieniu Fundatorów zarządza funduszem i sprawuje opiekę nad wszelkimi działaniami organizacyjnymi.
Jury 2016 r.:
Patronaty (XVI edycji Nagrody Architektonicznej):
Dodatkowych informacji udziela:
Marzena Kolczyńska - tel. (22) 542 58 80, fundusz.baczko@fdp.org.pl, fdp@fdp.org.pl